Ráadásul támogatják a legyengült immunrendszeredet a fertőzések legyőzésében, és segítenek a regenerálódásban is!
A tumoros sejtek pusztulása mellett sajnos lelassul a számunkra égetően fontos vérképző sejtek termelődése is. Emiatt a vérképzés jelentősen lelassul, ami pedig kiemelten fontos lenne a gyógyulásod szempontjából.
Szerencsére
vannak olyan ételek, amelyek serkentően hatnak a vérképzésre. Ilyen például a
cékla, ami szintén megtalálható a már említett
zöldség- és gyümölcskoncentrátumban. Valamint mindenképpen fogyassz
könnyen emészthető fehérjét is (pl. túró, joghurt, hal)!
3. Vigyél be elegendő tápanyagot a szervezetedbe!
Talán semmi sem fontosabb annál, mint hogy a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és színanyagok bejuttatása mellett jó erőben maradj! Ehhez azonban az kell, hogy elegendő tápanyagot és kalóriát vigyél be a szervezetedbe. Vagyis megakadályozd, hogy fogyásnak indulj!
„De mit tegyek, ha semmit sem kívánok enni?”
A kemoterápia sajnos több olyan mellékhatással is bír, amelyek miatt általában nem kívánnak az emberek enni. Tehát ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül!
Szerencsére vannak ezekre a különböző mellékhatásokra olyan tippek, amelyek segítségével javíthatsz az étvágyadon!
1. „Folyton a hányinger és a hányás kerülget!”
Ne aggódj, a kemoterápiás kezelés utáni hányinger és hányás csak pár napig tartó állapot, javulni fog! Ha gyógyszeres kezelést kapsz, akkor általában tompább ez a kellemtelen érzés.
A tüneteket azzal tudod enyhíteni, ha sokat iszol, de csak apró kortyokban. Ugyanis amennyiben sok folyadékot viszel be a szervezetedbe, akkor a kemoterápia során alkalmazott szer (ami a hányingert és a hányást okozza) több folyadékban tud keringeni. Emiatt az kevésbé lesz tömény a szervezeted számára.
Ezt úgy képzeld el, mint a sós vizet. Nem mindegy, hogy egy púpos kanálnyi sót fél pohár vízben vagy egy lábosnyi vízben keverünk el. Melyiknek lesz erőteljesebb íze, ha belekóstolsz?
Ha pedig úgy érzed, hogy már a
víz is nehezen megy le torkodon, akkor érdemes ízesíteni azt. Természetesen itt nem az üdítőitalokra gondolok. Ennél sokkal egészségesebb megoldás lehet, ha
por állagú bogyós gyümölcsös koncentrátumot (Amelyek még támogató hatásúak is!)
keversz a vizedbe.
2. „Minden étel olyan büdös most a számomra!”
Teljesen érthető, ha így érzed! Ugyanis a kemoterápia után felerősödhet a szaglásod, így erősebbnek érezhetsz mindent. Ez pedig, ha amúgy is hányingerrel küzdesz, akkor nem a legelőnyösebb.
Ez ellen annyit tehetsz, hogy kerülöd az erősebb szagú ételeket, mint például a bő olajban sült rántott hús, vagy a káposztás és pirított hagymás ételek. Kérd meg a családtagjaidat is, hogy egy ideig most felejtsék el ezeket a hagyományos ételeket otthon!
Helyette inkább pároljatok vagy főzzetek valami finomat a kevésbé szagos alapanyagokból!
3. „Mintha lázas lenne az emésztőrendszerem” érzésem van
A kemoterápia hatására megduzzadhatnak a nyálkahártyád sejtjei (ez fedi a szájtól a végbélig tartó emésztőrendszer felületét), ami miatt olyan érzésed lehet, mintha belső lázad lenne.
Ezt az érzést úgy tudod enyhíteni, ha egy időre felhagysz a klasszikus meleg ételekkel, és helyette „pince hőmérsékletű”, vagyis hűvösebb ételeket fogyasztasz.
Olyan ételeket érdemes keresned, amelyek finomak hidegen is. Ilyen például a hideg krumpli- vagy tésztasaláta, a különböző krémlevesek vagy gyümölcslevesek, a felfújtak és a pudingok, joghurt, túrókrémek…
Ezek a hűvös ételek kellemesen fogják hűsíteni a megduzzadt nyálkahártyádat, így csökkentheted a tüneteket!
4. „Még rágni sincs kedvem!”
Teljesen normális, ha azt érzed, hogy semmihez nincsen erőd! Ilyenkor ugyanis a szervezeted kiadja a parancsot: Gyógyulj! Éppen ezért minden energiájával kizárólag erre a feladatra összpontosít.
Gondolj bele: Mennyire volt kedved bármihez, amikor például náthás voltál?
Ettől függetlenül neked segítened kell a szervezetedet a gyógyulásban azzal, hogy elkerülöd a fogyást és tápanyagban gazdag ételeket eszel.
Jó megoldás lehet minden olyan étel, ami krémes vagy pépes állagú. Ugyanis ezeket kitűnően fel tudod dúsítani egy kis tejszín vagy tejföl hozzáadásával!
„Jól csusszanó” ételek lehetnek a krémlevesek, az almakompót, a tejszínes krémtúró, a joghurt vagy a különböző ízesített (patikában kapható) tápszerek is. A vízhez hasonlóan
a joghurtot is ízesítheted bogyós gyümölcsös koncentrátummal!
5. „Kellemetlen, idegen ízeket érzek!”
A kemoterápiás kezelés után sokan számolnak be erről a kellemetlen ízről a szájukban, ami miatt pláne nincsen étvágyuk (vagy nem is tudatosul sokszor, hogy ez okozza az étvágytalanságot – idegen ízűnek érzi az ember az ételeket. Ezt az idegen ízt a kezelés során alkalmazott gyógyszerek és a szervezetünkben lezajló folyamatok okozzák.
De ne aggódj, egy egyszerű trükkel ez a probléma is orvosolható!
Evés előtt
savanykás vagy keserű ízzel öblögesd át az ízlelőbimbóidat! Ehhez csavarj egy kis citrom- vagy narancslevet körülbelül fél dl vízbe! Ha keserű ízre vágysz, akkor szénsavmentes tonikot is alkalmazhatsz.
Ha pedig valami finom, savanykás, de gyümölcsös ízt kívánsz, akkor jó megoldás lehet az ananász ízű koncentrátum is.
Arra figyelj, hogy ezt a savanykás vizet ne egyből nyeld le, hanem alaposan öblögesd át vele a szádat a kívánt hatás eléréséhez!
Láthatod, hogy mennyire
fontos szerepet tölt be a táplálkozás a gyógyulás folyamatában. Emiatt fontos, hogy ne hanyagold el! Próbálj meg egyszerre finomakat és egészségeseket
(sok zöldséget és gyümölcsöt) is enni.
Nem kell egyszerre hatalmas mennyiségekre gondolnod, inkább többször egyél keveset. Add meg a módját is: teríts meg szépen és díszítsd ki az ételeket! Tehát élvezd az étkezés örömét!